Prowadzenie większego auta, zwłaszcza wyposażonego w tzw. pakę, czyli przestrzeń do załadunku może na początku wydawać się sporym wyzwaniem. Samochód dostawczy to jednak przydatne narzędzie do transportu towarów i usług, a umiejętność płynnej i bezpiecznej jazdy znacznie ułatwia codzienną pracę kierowcom. Dowiedz się, jak jeździć i cofać busem, poznaj praktyczne wskazówki dotyczące kierowania dostawczakiem i sprawdź, na które przepisy zwracać szczególną uwagę.
Jazda dostawczakiem – podstawowe zasady!
Zarówno busem, jak i osobówką możesz jeździć, mając prawo jazdy kategorii B. Jednak na tym podobieństwa w zasadzie się kończą, bo choć przepisy drogowe są jednakowe dla wszystkich, jazda dostawczakiem to coś zupełnie innego niż prowadzenie miejskiego kompaktu, kombi czy SUV-a. Najbardziej widoczną różnicą jest oczywiście rozmiar pojazdu. Samochody dostawcze są zazwyczaj wyższe, dłuższe i szersze niż osobowe, przez co jazda nimi wymaga większej ostrożności, szczególnie jeśli musisz cofać, parkować czy zawracać dużym busem.
Ze względu na większą masę i rozmiary, dostawczaki zwykle mają dłuższy czas hamowania, dlatego chcąc jeździć bezpiecznie, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od pojazdu przed Tobą. Prowadząc samochód dostawczy z ładunkiem, zwracaj uwagę na jego równomierne rozłożenie, pamiętając, że niewłaściwie załadowany pojazd oznacza mniejszą stabilność na drodze oraz trudniejsze manewrowanie w trakcie jazdy.
Warto również dodać, że kierowanie dostawczakiem wymaga ostrożnego i przewidywalnego stylu jazdy. Unikaj gwałtownych manewrów, niekontrolowanych przyspieszeń, nagłych hamowań i ostrego pokonywania zakrętów, mając na uwadze masę samochodu oraz dodatkowe obciążenie pasażerami lub ładunkiem.
Jak cofać samochodem dostawczym?
Nawet w przypadku dużo mniejszych aut osobowych, kierowanie na wstecznym biegu zalicza się do najtrudniejszych i wymagających szczególnej ostrożności manewrów. Nie inaczej jest w przypadku jazdy busem, gdzie oprócz dużych gabarytów, sporą niedogodnością okazuje się brak lusterka wstecznego. Zatem jak cofać samochodem dostawczym? Przede wszystkim jedź powoli i ostrożnie, skupiając się na obserwacji bocznych luster. Jazda dostawczakiem do tyłu wymaga dużej precyzji, dlatego Twoje ruchy powinny być spokojne i w pełni kontrolowane. Jeśli musisz cofać busem w szczególnie trudnych warunkach, np. przy małej ilości miejsca lub słabej widoczności, warto zapewnić sobie wsparcie innej osoby.
Jak kierować busem: przepisy i porady
Oprócz czysto technicznych wskazówek dotyczących tego, jak jeździć dostawczakiem, warto skupić się także na przepisach ruchu drogowego, adresowanych specjalnie dla tego rodzaju samochodów.
1. Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony:
50 km/h w obszarze zabudowanym,
w terenie niezabudowanym 90 km/h na drogach jednojezdniowych oraz 100 km/h na drogach dwujezdniowych,
120 km/h na drogach ekspresowych,
140 km/h na autostradach.
2. Ograniczenia prędkości dla samochodów do 3,5 tony z przyczepą:
w obszarze zabudowanym – 50 km/h,
poza terenem zabudowanym – 70 km/h na drogach jednojezdniowych i 80 km/h na drogach dwujezdniowych,
na ekspresówkach i autostradach – 80 km/h.
Wielu kierowców zastanawiających się, jak jeździć busem, by nie narażać się na mandat, zapomina lub nie ma świadomości istnienia przepisu, zgodnie z którym samochodami o masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony, nie można parkować na chodnikach. Nie ma przy tym znaczenia, czy jazda odbywa się klasycznym dostawczakiem, czy osobówką. Kierujący busami do 3,5 t nie są natomiast zobowiązani do przestrzegania znaków dotyczących stricte samochodów ciężarowych (np. zakazu wyprzedzania), o ile nie ma pod nimi stosownych tabliczek dotyczących DMC.
Jazda dostawczakiem nie musi być trudna!
Prowadzenie busa lub jazda samochodem dostawczym z przyczepą wymagają pewności siebie, ostrożności i znajomości przepisów. Równie ważne są zapoznanie się z charakterystyką pojazdu oraz dostosowanie stylu jazdy do typu i gabarytów auta. Niezależnie od tego, czy musisz jeździć dostawczakiem w celach biznesowych, czy wykorzystujesz go w codziennym życiu, przestrzeganie tych zasad sprawi, że prowadzenie takiego auta może stać się prawdziwą przyjemnością.